Blog

10/11/2011

Web Arayüz Tasarımı nedir?

İngilizcesi User Interface (UI) olan Web Arayüz Tasarımı, kullanıcı deneyimi odaklı yazılımın arayüz tasarımlarıdır. Kullanıcı ile kullanılan yazılım arasında etkileşimi artırmak bu paralelde de verimliliğin artması amaçlanır. Sanal ortam içeresinde görsel özgünlük ve göze hitap etmek, siteler arasındaki en önemli ayrım noktalarından biridir.

İyi bir arayüz tasarımı siteyi ziyaret eden kişinin ziyaret amacına kolaylıkla hizmet eder ve ihtiyacını karşılamasını sağlar. Bu noktada tasarımcılar çözüm odaklı kişiler olmalı ve kullanıcının deneyimini analiz edip sitede zaman geçirmelerini arttıracak şekilde iyileştirmeler yapmalıdırlar. Zaman içinde, içerik olarak verimli ama arayüz tasarımı özensiz sitelerin rağbet görmediğine şahit olmuşsunuzdur. Bununda tam tersi görülebilmektedir. İçerik yönünden zayıf, fakat tasarım yönünden güçlü siteler ilgi görebilmekte.

UI, web site kullanıcılarınız için doğru yönlendirmeler yaparak sitenizde daha uzun süreli zaman geçirmelerini sağlayan ve kaliteli etkileşim sunan tasarımlardır. Görsellik ön plandadır. Detaylı olarak yapılan müşteri analizinizin ardından belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanır. Web ara yüzünün yalın ve anlaşılabilir olması; font, renk, görsel vb. araçlarla göze hoş gelmesi; iyi hissettirmesi ve akılda kalması önemlidir. Özellikle kullanıcıyı ilk karşıladığımız nokta olan; ana sayfanın temel sorulara yanıt ve web sitesi bütünü hakkında fikir veren tasarım – içerik – görsel kombinasyonunda altın orana sahip olması gerekir.

Ayrıca, web sayfasının masaüstü ve mobil tüm ekranlarda çalışabilir olması; açılış hızı; internet tarayıcı (browser) ve versiyonları dikkate alınarak responsive kriterlerinin maksimum düzeyde yerine getirilmiş olması dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Web arayüz tasarımınızın çok karışık olması veya hedef kitleye hitap etmemesi halinde, kullanıcılar aradıkları bilgi veya hizmetleri bulamamakta ve sizlerle etkileşim yaratmadan sitenizden kolayca gidebilmektedirler. Hayal dünyanızda kurmuş olduğunuz sitenizin yaratıcı bir bakış açısıyla tasarıma dönüştürülmesi kadar; müşterilerinizin ihtiyaçlarının karşılanması ve onlarla sürdürülebilir bir etkileşime girilmesi de son derece önemlidir.

Buna ilave olarak, kurumsal web sitesi tasarımı yaparken farklı dinamikler rol oynamaktadır. Site tasarımı özgünlüğünün yanı sıra, kurum standartlarını sanala taşırken bir yandan da güven ortamının sağlanmasında rol oynamalıdır.

Web tasarımı alanındaki özgünlük ve kalite, genel olarak güncel tasarım ve yaratıcı yaklaşımları takip etmekle olmaktadır.

Bunlara ilave olarak, en iyi tasarımı yapmış olsanız dahi iyi bir uygulama olmaması durumunda bur anlam ifade etmemektedir. Web arayüz tasarımı yapan kişilerin HTML5, CSS3 ve JavaScript gibi tasarım programlarını bilmelerini, hiç olmazsa bu yazılımlar ile neler yapılabilmektedir bilmelerini gerektirmektedir.